Назмеева Диня Хәлил кызы 90 яшьлек юбилеен билгеләп үтте

2020 елның 10 ноябре, сишәмбе

2020 елның 10 ноябрендә Татарстан Республикасы Кама Тамагы районы Олы Карамалы авылында яшәүче Нәҗмиева Динә Хәлил кызына 90 яшь тула.

Нәҗмиева Динә апа ТАССРның Кама Тамагы районы Олы Кармалы авылында күп балалы гаиләдә туа. Ул балаларның өченчесе. Башлангыч һәм тулы булмаган урта белемне туган авылында алган.

Бөек Ватан сугышы елларында, ул чордагы барлык балалар кебек үк, колхоз кырларында эшләгән. Эшне уку белән бергә алып бара. Сигез сыйныфны тәмамлаганнан соң «Динамо " колхозында хезмәт эшчәнлеген башлый. 1950 елдан 1951 елга кадәр Тәтеш совхоз-техникумында агротехнология белгечлеге буенча курсларда укый. Динә Хәлиловнага алган белгечлек буенча эшләргә туры килми. 1951 елдан 1955 елга кадәр ул Затон төзелеш оешмасында Иске Затоннан Идел елгасының икенче ярыннан яңа яшәү урынына күчеп килүчеләр өчен Яңа бистә төзү буенча эшли. 1956 елда Үзбәкстанның Ташкент өлкәсе Бекабад шәһәренә күчеп килә, штукатур-маляр белән стройтрестка урнаша. 1959 елда кияүгә чыга. Уллары Марс белән Роберт Үзбәкстанда туган. Ире вафат булгач, Диня апа туган авылына өлкән әнисен һәм өлкән апасы Данияне, балачактан инвалид булып кайта. 1972 елдан бирле Олы Карамалы урта мәктәбендә пешекче булып эшли. 1985 елда бу вазифадан пенсиягә китә. Күпьеллык нәтиҗәле хезмәте өчен күп санлы Рәхмәт хатлары һәм грамоталар белән бүләкләнде. Хезмәт ветераны.

Диня Хәлиловна Олы Карамалы авыл җирлегенең хөрмәтле кешесе. Ул хезмәт сөючән,игелекле, аралашучан. Гомер буе авылның иҗтимагый тормышында актив катнаша. Олы уллары Марс гаиләсе белән Казан шәһәрендә яши, төзелеш оешмасында эшли. Диня Хәлиловна кече улы Роберт белән яши.