Шушкова Антонида Васильевна 95 яшьлек юбилеен билгеләп үтә

2024 елның 2 апреле, сишәмбе

Шушкова Антонида Васильевнаны юбилее белән Башкарма комитет җитәкчесе урынбасары Сороковнина Елена Владимировна һәм пгт башлыгы котладылар.Тенеш Яруллин Илшат Исмәгыйль Улы.

Шушкова Антонида Васильевна, 1929 елның 24 мартында Куйбышев өлкәсенең Мамыково авылында күп балалы крестьян гаиләсендә туган. Әти-әнисенең 3 баласы була, Антонида иң өлкән кызы була.

Үз хуҗалыкларын тоталар, өйдә дә, терлек белән дә эш күп була. Бакчаны утырталар, аны карыйлар һәм өлешләргә бүләргә тырышалар, бер өлеше үз өендә кала, ә бер өлеше базарга алып кителә, шулай исән калалар.

Антонидага авыр вакыт туры килә.

1941 елда әтине фронтка алалар, анда ул хәбәрсез югалган дип хәбәр итәләр. Һәм гаиләдәге һәркемне әнисе һәм кызлары тарта башлады. Әнисе колхозга эшкә китә һәм, авыр булса да, үз хуҗалыгын алып баруын дәвам итә.

Антонида 7 сыйныфны тәмамлагач, Минзәлә училищесына май ясаучы белгечлеге буенча укырга китә. Яхшы укый, белгечлеге ошый, ә уйлары әнисенең өендә була. Училищены тәмамлаганчы Антонида Николай Ильич белән очраша. Училищены тәмамлагач, яшь белгечләр Кама-Устье районына Богородское авылына күченәләр. Тиздән балаларны май заводына эшкә алалар, сыр каймак, май ясыйлар. Эш авыр, ләкин кызыклы иде. Озак вакыт авыр эштә эшләгәннән соң, Антонида эшчәнлек төрен үзгәртергә карар итә һәм гомере буе бәйләргә, чигәргә яратканга күрә, тегү цехында эшкә урнаша. Анда берникадәр вакыт эшләгәннән соң Антониданы тегү цехы начальнигы итеп билгелиләр.

Тиздән Антонида белән Николай өйләнешәләр, һәм аларның ике матур кызлары Людмила һәм Татьяна туа. Вакыт узгач, май заводы начальнигы Антониданы май заводына кабат чакыра. Антонида үз заводына яраткан коллективына кайта, әмма авыр вакытларга карамастан, алар ире белән клубка үзешчән сәнгатьтә чыгыш ясарга йөриләр.

Халык өчен күп чыгыш ясыйлар, мәхәббәт, Ватан, табигать турында җырлар җырлыйлар. Николай Антониданы шулкадәр ярата, хәтта хастаханәдә дә аңа мәхәббәт турында матур сүзләр яза, ул аны сагына һәм аның аныңсыз булуы турында борчыла.

Антонида яраткан эшен ташламаган, күп чигүләр ясаган һәм кызларына бәйләгән. Аның кул эшләре өлкән кызы Людмилага тапшырыла, ул бүген дә чигүне ярата. Николай авырып киткәч һәм вафат булгач, Антонида өйдәге барлык авыр эшне үз өстенә ала. Кызлар үсеп, ире белән өйләнешәләр, балалар табалар, әмма әниләрен ташламыйлар.

Бүген Антонида Васильевна үзенең өлкән кызы Людмила белән төзекләндерелгән фатирда яши. Аның кайгыртуы, игътибары һәм яратуы аркасында оныклары Һәм оныкчыклары еш килә. Антонида Васильевнаның барлыгы 3 оныгы һәм 4 оныкчыгы бар.