2024 елда язгы кыр кампаниясен уздыруга әзерлек буенча АПК оешмалары арасында Конкурс

2024 елның 11 апреле, пәнҗешәмбе

Районда 2024 елда язгы кыр кампаниясен уздыруга әзерлек буенча АПК оешмалары арасында конкурс узды. Хуҗалыкларны язга әзерләүне Кама Тамагы районы башлыгы Вазыхов Наил Альбертович, авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Вәлиев Илфат Илдарович, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының бүлек башлыгы урынбасары Алиуллов Наил Кыямәтдин улы, Дәүләт техник күзәтчелеге бүлеге башлыгы Хәмит Мирхәтип улы Гайнуллин, идарә консультантлары, җитәкчеләр, агрономнар һәм хуҗалык инженерлары.

Комиссия бәяләгәндә тракторларның, авыл хуҗалыгы машиналарының, агрегатларның техник торышына, хезмәтне саклауны оештыруга, минераль ашламалар һәм орлыклар белән тәэмин итүгә аерым игътибар бирә.

Хуҗалыкларны әйләнеп чыгу «зур Кляри»ҖЧҖ белән башланды. Барлык техника әзерлек линейкасында тәкъдим ителде. «Красный Восток» агрохолдингы вәкиле «Большие Кляри» ҖЧҖнең үсемлекчелек эшләре белән таныштырды, техник паркның бүген нинди хәлдә булуы, игенчеләргә үтәлергә тиешле бурычлар турында сөйләде.

Комиссия «Август – Кама Тамагы» ҖЧҖдә булды, авыл хуҗалыгы машиналарын, техника паркын карады, шулай ук хуҗалык җитәкчелеге белән кыр эшләрен оештыру мәсьәләләре буенча фикер алышты. «Август – Кама Тамагы» ҖЧҖнең күпсанлы техникасы бер урында тупланган, анда предприятие масштабын, аның язгы кыр эшләренә әзерлеген бәяләргә мөмкин булган. Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы вәкиле билгеләп үткәнчә, биш районның иң күбе Кама Тамагы язгы кыр эшләренә әзер.

Наил Альберт улы Вазыхов механизаторларга уңышлар һәм яхшы һава торышы теләде, алар барлык эшләрне дә кыска вакыт эчендә башкарып чыга алсыннар иде.