Район эшмәкәрләре белән очрашу

2024 елның 23 октябре, чәршәмбе

22 октябрьдә район китапханәсе бинасында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы тарафыннан Кама Тамагы муниципаль районы Башлыгы һәм республика лизинг компаниясе, эшмәкәрлекне яклау Фонды, Татарстан Республикасы Гарантия фонды вәкилләре белән берлектә район эшмәкәрләре белән очрашу.

ТР икътисад министры урынбасары Сираҗиева Сәрия Салих кызы «Кече һәм урта эшмәкәрлек һәм эшмәкәрлек инициативасына ярдәм» милли проекты кысаларында гамәлдә булган ярдәм чаралары белән таныштырды, эшмәкәрләрнең күпсанлы сорауларына җавап бирде.

Республика лизинг компаниясенә ярдәм итү программалары зур кызыксыну уятты, анда бизнес алып бару өчен җиһазларны 8,5% ставкасы буенча, шулай ук «партнерлык финанславы»программасы кысаларында алырга мөмкин.

Эшмәкәрлеккә ярдәм фонды вәкиле бизнеска ярдәм итүнең Фонд тарафыннан гамәлгә ашырыла торган гамәлдәге финанс һәм финанс булмаган чаралары белән таныштырды, маркетплейсларга чыгу өчен эшмәкәрләргә нинди ярдәм күрсәтелүе турында җентекләп сөйләде.

Эшмәкәрләр бүген борчыган бизнес мәсьәләләре турында да, тәҗрибәләре белән дә уртаклаштылар. Н.М.Сиразаев, алынган ярдәм чарасыннан файдаланып, районда «Богородская ярминкә» сәнәгать мәйданчыгын төзү һәм аккредитацияләү белән шөгыльләнә, эшмәкәрлекне яклау фонды аша микрозайм алу тәҗрибәсе белән уртаклашты: «микрофинанс продуктына заявка әзерләүдә проблемалар тумады, документларны бик тиз карадылар, ТР Гарантия фонды гарантиясен биргәннән соң, хупланган займ Күләме булдырылды кредитлауның мондый шартларын гади банклар икеләтә арттырырга тиеш түгел: түбән процент, түләп бетерү срогы 3 елга кадәр. Бу бизнеска сизелерлек ярдәм».