"Август" авыл хуҗалыгы продукциясен Россия төбәкләренә һәм экспортка үз йөк ташу операторын булдыру юлы белән җиткерү мөмкинлекләрен киңәйтә

2024 елның 20 мае, дүшәмбе

Февральдән апрельгә кадәр үз вагоны белән эчке кулланучы өчен дә, экспортка да «Август-Агро» хуҗалыклары җитештергән 4 мең тоннага якын (57 вагон) бодай озатылган. Йөкләр Куланга станциясеннән (Татарстан) Санкт-Петербург юнәлешендә, шул исәптән Усть-Луга портыннан ташыла. «Август» ның йөк ташуны оештыру буенча эшчәнлеге Татарстанда авыл хуҗалыгы товар җитештерүчесе хәрәкәт итүче составны формалаштыру белән шөгыльләнүнең беренче мисалы булды, шуның белән республика хуҗалыкларыннан ашлык китерү күләмен арттыру, шулай ук транспорт чыгымнарын киметү өчен шартлар тудырды.

Элек ашлыкны чит компанияләр вагоннары белән ташыганнар, әмма тарифларның даими үсеше һәм заказчы өчен ташуны оештыру белән бәйле экспедиторлык хезмәтләре куркынычлары шартларында (буш куәтләр дефициты, чиратлар, җиткерү срокларын арттыру) нәтиҗәлерәк логистик карарлар таләп ителгән. Бүген Татарстанда җитештерүнең рентабельлелеген арттыру өчен авыл хуҗалыгы предприятиеләренә республикадан читтә ашлык продукциясен сатарга кирәк булган хәл килеп чыкты: төбәктә узган елларның күчеп баручы запаслары шактый кала, тәкъдим эчке ихтыяҗдан шактый артып китә, бу исә бәяләргә бик нык басым ясый. Шул ук вакытта күптән түгел генә тиз йөкләү технологияләренең булмавы логистиканы катлауландырды: эре трейдерлар республикада эшләргә кызыксынмады, бу исә җирле аграрийларның продукцияне сату мөмкинлекләрен тагын да киметте», – дип шәрехли «Август-Агро» ИК генераль директоры Айдар Галәветдинов.

Агробизнесның икътисади нәтиҗәлелеген тәэмин итү проблемасын «Август " җитештерүнең матди-техник базасын үстерү юлы белән хәл итә, шул исәптән игенне саклауны тәэмин итүче куәтләр булдыруны, аны җибәргәндә, күчергәндә һәм ташу вакытында чыгымнарны киметүне үз эченә алган вертикаль тәэмин итү чылбыры кысаларында инфраструктура – логистик чыгымнарны киметү хисабына. Татарстан Республикасында компания бер тапкыр 200 мең тоннадан артык саклау куәте белән ике эре элеватор комплексы төзи, алар елына 1 млн тоннага якын уңыш кабул итә алачак. Аларның беренчесен – «Зөя-бөртекле продукт» ны файдалануга тапшыру (агымдагы елның июлендә планлаштырыла) инде процессларны кискен тизләтергә һәм авыл хуҗалыгы продукциясен җибәрү күләмен арттырырга мөмкинлек бирәчәк.

"Хәзер Татарстанда элеваторлар тәүлегенә 6-7 вагон йөкләүне тәэмин итә ала-бу шактый түбән тизлек, ул йөк төяү эшләре технологиясен исәпкә алып, биш эш көнендә 18 вагоннан артык тутырырга мөмкинлек бирми. «Свияжск-Зернопродукт» элеватор комплексын эшләтеп җибәргәннән соң, без сменада 50-60 вагонны йөкли алачакбыз, ягъни бер тәүлек эчендә тулы тимер юл составын формалаштыра алачакбыз, шуның белән маршрут җибәрүнең тизлеге, аның фаразлана алуы һәм йөкләрнең саклануы буенча өстенлекләрен алачакбыз. Бу вагоннарның әйләнешен арттырачак, продукцияне алучылар өчен тапшыру вакытын кыскартачак һәм, нәтиҗәдә, эре трейдерлар, он тарту комбинаты белән турыдан – туры эшләү өчен шартлар тудырачак», - дип аңлата компания тарафыннан тимер юл транспорты инфраструктурасын булдыру перспективаларын Айдар Галәветдинов.

Җитештерелгән ашлыкның күчмә калдыклары-Татарстан аграрийлары өчен кискен мәсьәлә. Рәсми мәгълүматлар буенча, 2024 ел сезоны башына алар 1,3 млн тонна тәшкил итә, шуларның 430 мең тоннасы – 2022 ел уңышы, 900 мең тоннасы – 2023 ел уңышы. Шул ук вакытта» Август-Агро " булган күләмнәрне максималь рәвештә тормышка ашыра алды, июнь аенда заказчыга склад продукциясенең соңгы партиясен җиткерү планлаштырыла, һәм хуҗалыкның яңа уңышын җыюга нуль күчеп баручы калдыклар белән якын килергә өметләнәләр. Компаниядә билгеләп үтелгәнчә, бу эштә йөк ташу процессын оптимальләштерү, шул исәптән тимер юл буенча йөкләр җибәрү өчен үз вагондарын куллану мөһим роль уйный.

Яңа элеватор куәтләре файдалануга тапшырылгач, Август тимер юл буенча ашлык продукциясе җиткерү географиясен киңәйтүне планлаштыра. Перспективалы юнәлешләр буларак Новороссийск һәм Әстерхан портлары карала, Казахстанга ашлык сату мөмкинлекләре өйрәнелә. Усть-Лугага йөк агымын оештыру нәтиҗәләре буенча компания продукция бәясендә транспорт чыгымнары өлешен 45 проценттан (чит трейдерлар белән ташу вакытында) 35 процентка кадәр киметүгә ирешә (үз вагонын кулланганда).

"Без транспорт һәм склад логистикасын ябып, өстәмә кыйммәт чылбырын булдырырга омтылабыз. Бизнес-процессларны вертикаль интеграцияләү чыгымнарны киметергә һәм транспорт чыгымнарын һәм эшләрне башкару вакытын кыскарту хисабына җитештерүнең нәтиҗәлелеген арттырырга мөмкинлек бирә, компаниягә конкурент өстенлеге бирә. Бездә расланган тәҗрибә бар, һәм без базарда катнашучыларга кызыклы карарлар тәкъдим итә алабыз», – дип билгеләп үтә Айдар Галәветдинов.

Компания турында белешмә:

АО Фирма Август үсемлекләрне химик саклау чараларын куллануны эшләү, җитештерү һәм мәгълүмати-технологик тәэмин итү буенча Россиянең әйдәп баручы компаниясе. Компания 1990 елда оештырылган, хәзерге вакытта аның РФнең иң мөһим аграр төбәкләрендә 60 вәкиллеге бар һәм 275 мең га мәйданлы авыл хуҗалыгы җирләре банкы бар.Август шулай ук ерак чит ил территориясендә дә актив эшчәнлек үстерә, дөньяның 30 илендә (алар арасында Латин һәм Үзәк Америка, Африка һәм Якын көнчыгыш дәүләтләре) вәкиллек итә. Компаниянең җитештерү базасына Татарстан Республикасында, Чуваш Республикасында, шулай ук Беларусь Республикасында һәм Кытай Халык Республикасында урнашкан 4 завод керә. «Август» та үз фәнни-тикшеренү үзәге булдырыла, аның белгечләре 150дән артык яңа рецептура уйлап таба һәм уйлап табуларга 40тан артык патент ала. Компания шулай ук шәхси ярдәмче хуҗалыклар өчен продукция җитештерү һәм сату буенча ватан лидеры булып тора, бу 2017 һәм 2021 елларда аңа Россиядә no 1 марка премиясе бирелү белән раслана.